Background Image

مقالات

دلایل کاهش عمر تایر

عوامل بسیاری  بر کاهش عمر تایر تاثیر گذار هستند که می توان از عواملی چون آب و هوا، نور خورشید و نحوه استفاده از تایر نام برد. موارد ذکر شده فوق در برخی اوقات با یکدیگر ترکیب شده و سرعت تخریب را تشدید می‌نمایند. در این مقاله به توضیحاتی در مورد این خصوص خواهیم پرداخت.


عوامل بسیاری بر کاهش عمر تایر تاثیر گذار هستند که می توان از مواردی چون آب و هوا، نور خورشید و نحوه استفاده از تایر نام برد. موارد ذکر شده فوق در برخی اوقات با یکدیگر ترکیب شده و سرعت تخریب را تشدید می‌نمایند. هر چقدر عوامل تخریبی موثر در لاستیک ها بیشتر باشد، باعث تخریب هرچه بیشتر محیط زیستمان خواهد شد. خوشبختانه کارخانه های تولید روکش تایر همچون کن تایر باعث کاهش این آسیب زیست محیطی می‌گردند. متاسفانه اغلب تخریب هایی که تایرها را تهدید می‌کنند؛ ترک های ایجاد شده در دیواره های تایر است که با ترکیب عوامل ذکر شده بالا، باعث عمیق‌تر شدن ترک ها میگردند که این موضوع سبب افت کیفیت تایر شده و امکان روکشی دهی تایر را محدود می‌نماید.
آب و هوا یکی از دلایل کاهش عمر تایر می‌باشد. تایر ها در مواجهه با گرما مقاومت خود را به صورت چشم‌ گیری از دست می‌دهند؛ لذا در صورت برخورد با هر نوع مانعی باعث پارگی، ترک، سایش و ... می‌گردند. تایر ها تنها قسمت در خودرو‌ها می‌باشند که با زمین بصورت مستقیم در تماس بوده و سبب بروز اصطکاک می‌شوند. حداکثر دمای مورد استفاده در تایر‌های نخی 107 درجه سانتیگراد و در تایر‌های سیمی 93 درجه سانتیگراد گزارش گردیده است.
لازم به ذکر است شرایط رطوبی هوا، تایر را به بریده شدن حساس تر می‌کند.
کم بادی را نیز می‌توان اصلی‌ترین دلیل کاهش عمر تایر ذکر نمود. تایر کم باد سطح تماس بیشتری با زمین دارد که این موضوع باعث افزایش اصطکاک با سطح جاده ها گردیده و در نتیجه باعث کاهش عمر تایر و همچنین افزایش میزان مصرف سوخت می‌گردد. کاهش هر درجه باد تایر، معادل افزایش 33%  میزان سوخت می شود.
کم بادی تایر باعث خوابیدگی می شود و چنانچه این موضوع تداوم داشته باشد ،درصد احتمال سوراخ شدن و پنچری تایرافزایش می‌یابد. همچنین این خوابیدگی احتمال آسیب رساندن به دیواره های تایر را نیز افزایش می‌دهد. آسیب دیواره تایرها، احتمال روکش گذاری تایر مستعمل را به شدت کاهش می‌دهد که این موضوع به عنوان اصلی ترین دغدغه مجتمع صنعتی کن تایر در بخش تولید تلقی می‌گردد.
در مقابل، پر بادی آن نیز باعث کاهش عمر تایر می‌گردد. زیاد بودن میزان باد تایر، باعث کاهش مقاومت دیواره های تایر شده  که در اکثر مواقع باعث شکستگی و ایجاد ترک در دیواره‌های لاستیک گردیده که این موضوع بصورت سایش بیش از حد معمول در قسمت میانی تایر مشهود است. میزان آسیب رسانی پر بادی نسبت به کم بادی تایر در حد قابل توجهی کمتر است.
مجتمع صنعتی کن تایر در قسمت خرید و تست منجید، حساسیت بسیار بالایی را بخرج می‌دهد. چرا که توجه به این امر مهم، سبب ایجاد تمایز کیفیتی با محصولات مشابه و افزایش رضایت مندی مشتریان گردیده است.

عامل مهم دیگری که میتواند بر کاهش عمر تایر تاثیرگذار باشد سبک رانندگی و نیز فرهنگ رانندگیست، بطور مثال: عدم توجه به توضیع متناسب با درجه تحمل تایر روکشی یکی از موضوعات مهم به شمار می‌آید. به استناد شکل پایین، نسبت به نوع بار و همچنین کم و زیاد بودن آن، می‌بایست توازن بار درست صورت بگیرد تا فشار حاصله بیشتری به محور خاصی از وسیله نقلیه تحمیل نگردد. در صورت توزیع نادرست بار سایش قسمت های خاص تایر با سطح زمین زیاد بوده و عمر تایر نسبت به شرایط عادی کاهش می‌یابد.

نقص فنی خودرو ها، عاملی دیگری برای کاهش عمر تایر محسوب می‌شود که نباید به سادگی از کنارش گذشت. طبعاً تمامی رانندگان اطلاعات فنی کاملی نسبت به خودرو های خود ندارند. بطور مثال: عدم توجه به سلامت جلوبندی خودروها و همچنین عدم مراجعه به مراکز فنی نظیر میزان فرمان، باعث کاهش عمر مفید تایر ها میگردد.
شرایط محیطی استفاده از لاستیک نیز حائز اهمیت خواهد بود این موضوع عموماً در دفترچه راهنمای شرکت های خودرو سازی و لاستیک سازی تذکر داده می‌شود. از این طریق می‌توان فهمید تایر مذکور برای استفاده از چه شرایطی مناسب می‌باشد.
برای مثال: بخش تکنیکال مجتمع صنعتی کن تایر با بررسی تایر‌های تولیدی به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از تایر ونگارد در شرایط جاده‌های پر پیچ و خم مناسب نبوده و توصیه نمی‌گردد. در مقابل بهترین محل برای استفاده از این نوع تایر را ترابری شهری ذکر نموده‌اند.
عدم توجه به این راهنمایی ها در هنگام خرید تایر، اغلب باعث تخریب این تایرها در شرایط ذکر شده می‌گردد.

حال با ذکر موارد بسیار مهم کاهش عمر تایر، این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان از این موارد جلوگیری نمود؟
1- غالباً در دفترچه راهنما میزان باد لاستیک و مدت زمان استفاده آن قید شده است، لازم است دقیقاً مطابق با توضیحات کارخانه عمل شود.
2- تغییر موقعیت‌های مکانی تایرها در فواصل زمانی توصیه شده می تواند وضعیت سایش تایر ها را بهبود دهد. توصیه می‌شود در فصول گرم و سرد به این موضوع توجه داشت.
3- توجه به دفترچه‌ راهنمای تایر‌های خریداری شده.
4- توجه به توزیع بار مناسب

بیشتر بخوانید :

مزایای لاستیک های روکشی

شیوه روکش دهی لاستیک